از بین 9 شکل زیر، تصویر مورد علاقه‌تون رو انتخاب کنید. حواستون باشه که رنگ و شکل، هر دو براتون خوشایند باشه. بعد توضیح مربوط به هر شکل رو، توی ادامه مطلب بخونید و ببینید چه شخصیتی دارید!!
 
 
                              
 
 
 
 
 
 
                              
 
 
 
 
                              
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 90/10/15 و ساعت 22:20 |
 

سوال معروف پروفسور حسابي

سه نفر با هم ميرن ساعت فروشي و يك ساعت ميخرن به قيمت ۳۰۰۰۰ تومان! يعني نفري ۱۰۰۰۰ تومان دادن.

صاحب مغازه به شاگردش ميگه قيمت ساعت ۳۰۰۰۰ تومان نبوده و ۲۵۰۰۰ تومان بوده. برو و ۵۰۰۰ تومان بهشون برگردون.

شاگرد مغازه از اين ۵۰۰۰ تومان ۲۰۰۰ تومان رو واسه ي خودش برميداره و ۳۰۰۰ تومان باقي مانده رو ميده به اون سه نفر. (يعني نفري ۱۰۰۰ تومان).

آيا ميدانيد كه

پس با اين حساب آنها نفري ۹۰۰۰ تومان براي خريد ساعت پرداخت كرده اند كه در مجموع ميشود ۲۷۰۰۰ تومان و ۲۰۰۰ تومان هم شاگرد برداشت كه جمعا ميشود ۲۹۰۰۰ تومان!

۱۰۰۰ تومان بقيه كجاست؟!

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 90/10/12 و ساعت 19:42 |
قسمتی از یک  لوله آب در خانه  شما قابل مشاهده است چطور می توانید تعیین کنید جهت حرکت اب درون لوله به کدام سمت است؟؟؟

نکته:

1-ابتدا و انتهای لوله اب مشخص نیست.

2- فقط مجاز به استفاده از وسایل داخل اشپز خانه هستید.

3-حق بریدن یا سوراخ کردن لوله را ندارید.


+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 90/10/05 و ساعت 23:46 |

1-وقتی مایع به نقطه جوش می رسه دماش ثابت می مونه و گرمایی که بهش میدیم فقط صرف تغییر حالت میشه یعنی تبخیر شدن پس وقتی غذا جوش میاد دیگه به دمای ثابت رسیده و اگر شعله را زیاد یا کم کنیم دمای اون تغیری نمی کنه!!ولی اگر شعله گاز رو زیاد کنیم آب غذا زود تموم میشه و غذا یا می سوزه یا همش باید آب توش بریزیم که اونوقت خیلی بی مزه میشه!!!!!

2-مسلما شربت دیرتر یخ میزند زیرا دارای ناخالصی و غلظت بیشتری نسبت به آب میباشدهر چه این ناخالصی یا غلظت شربت بیشتر شود نقطه انجماد شربت كاهش میابد یعنی باید محیط بسیار سردتر از صفر درجه(نقطه انجماد آب) شود تا شربت یخ بزند پس مدت زمان بیشتری طول میكشد تا دما به میزان مطلوب پایین بیاید

۳ -مقدار خمیدگی برج پیزا در حدی نیست كه خط قائمی كه از مركز ثقل آن میگذرد از قاعده اش خارج شود اگر زمانی این خمیدگی به حدی شود كه این خط از قاعده برج خارج شود برج سقوط خواهد كردبرای انسانی كه به جلو خم شده تا زمانی كه خط قائم از مركز جرم بدن از نوك انگشتان پایش بگذرد حالت تعادل خود را میتواند نگه دارد.

-4
تخم مرغ پخته كاملا جامد است ولی درون تخم مرغ خام مایع مانند است در مورد تخم مرغ پخته هنگام چرخش هم پوسته و هم محتوای جامد درون تخم مرغ با چرخش دست به طور یكنواخت شروع به چرخش میكنند ولی در هنگام چرخاندن تخم مرغ خام، پوسته خارجی آن با دست شما به چرخش در می آید ولی مواد مایع درون آن تحت تاثیر اینرسی(تمایل اجسام برای حفظ حالت قبلی)مایل است كه تخم مرغ را از چرخش بازدارد در نتیجه این تفاوت میان پوسته و مایع درون تخم مرغ باعث کاهش سرعت و ایستادن سریعتر تخم مرغ خام میشود.

5-
تعجب كنید ولی دو پتو با ضخامت دو سانتی متری شما را بیشتر گرم میكند زیرا در لابلای این دو پتو لایه ای از هوا قرار میگیرد و چون هوا رسانای ضعیف گرماست ، پس مانند یك لایه عایق عمل كرده و از خروج گرمای بدن بیشتر جلوگیری میكند در حالیكه یك پتوی ضخیم دیگر این لایه عایق مانند را در میان خود ندارد.

6-
كافیست یك بطری را در فریزر قرار بدهید و بعد از مدتی كه حسابی سرد شد انرا از فریزر در اورده و بلافاصله بادكنك را روی سر بطری بكشید حال بطری را در دمای اتاق ( یا یك مكان گرم) قرار دهید مشاهده میشود كه كم كم بادكنك شروع به باد شدن میكندعلت آن هم اینست كه در اثر سرما هوای درون بطری منقبض شده(حجمش كاهش یافته) و هنگامی كه بطری در مكان گرم قرار میگیرد حجم هوای درون بطری كم كم زیاد شده و بادكنك را باد میكند.

7-
مولكولهای سطح آب تحت تاثیر یك نیروی بسیار قوی به نام نیروی چسبندگی سطحی در كنار هم قرار گرفته اند كه باعث میشود كه سطح آب همانند یك توری نامرئی اشیاء و یا موجودات كوچك مانند حشره را روی خود نگه دارد زیرا وزن حشره انقدر كم است كه نمیتواند این نیروی بین مولكولهای آب را بشكند .در حالیكه وزن شما در برابر وزن حشره بسیار بسیار زیاد است و باعث شكسته شدن این نیروی بین مولكولی میشود و شما در آب غرق میشوید
8- چون چگالی یخ از چگالی آب کمتر است و به اصطلاح عوام یخ سبک تر از آبه!!!آب در هنگام جامد شدن یعنی یخ زدن افزایش حجم میده و چون جرمش ثابت مونده چگالیش کاهش پیدا می کنه!

9-یخ بهترین ارزانترین و در دسترس ترین عایقیه که در قطب پیدا میشه !!! همانند آب ، یخ هم رسانای خوبی برای گرما نیست و همانند عایق عمل میكند .در نتیجه درون خانه های یخی گرما به بیرون سرایت نمیكند و داخل این خانه ها در زمستانها و بورانهای سخت و سرد گرم میماندتازه اسكیموها چیزی جز یخ در كنار خود ندارند چه میشود كرد!!!!!!

10-
زیرا بر اساس اصول ترمودینامیك ، یخچال در هنگام كار كردن بیشتر از آنچه كه گرما میگیرد . گرما به محیط پس میدهد پس اگر در یخچال را باز بگذارید علاوه بر زود فرسوده و خراب شدن یخچالتان تازه اتاق را هم بجای انكه سرد كنید گرم خواهید كرد.

۱1علت اصلی در شكل ساخت كشتیهاست كه اگر دقت كرده باشید قسمتی از كشتی كه در آب قرار میگیرد به صورت v ساخته میشود تا با استفاده از نیروی ارشمیدس مایعات كه همواره به سمت بالا به اجسام درون مایع وارد میشود بتوانیم كشتیها را روی آب نگه داریم.تحت تاثیر همین نیرو است كه در آب احساس سبك وزنی میكنید

12-اهن جزء مواد مغناطیسی است ولی مس ماده مغناطیسی نیست در نتیجه آهنربا فقط اجسامی را به سمت خود میكشد كه خاصیت مغناطیسی داشته باشند.

۱3-درست است كه وزن ابرها بسیار زیاد است اما ابرها یك جسم جامد و به هم پیوسته نیستند در حقیقت از میلیونها میلیون ذرات بسیار ریز آب تشكیل شده اند كه هر كدام از این ذرات انقدر وزن و جرم ناچیزی دارند كه میتوانند به كمك نیروی مقاومت هوا بر نیروی گرانشی كه انها را به سمت پایین میكشد غلبه كنندحال باید بگوییم اگر یك فیل را هم به چنین ذرات ریزی تبدیل كنیم میتوانی انرا هم در هوا معلق نگه داریم بیچاره فیل!!!

-14هنگامی كه پرنده روی سیم برق مینشید در حقیقت مثل ان است كه سیمی با مقاومت بسیار زیاد را به سیم برق متصل كرده باشیم در این حالت جریان برق مایل است از قسمت كم مقاومت تر یعنی همان سیمهای برق بگذرد و از بدن پرنده هیچ جریانی عبور نمیكند به این حالت در فیزیك اتصال كوتاه گفته میشود ظاهرا پرنده ها در مبحث جریانها و مدارات الكتریكی اطلاعات خوبی دارنداگه شك دارید برید ازشون بپرسید !!!!!!

15-زیرا در هوای سرد بر اثر كاهش حجم هوای درون چرخها (انقباض هوا) چرخها اصطلاحا كم باد میشوند .; پس مجددا مقداری هوا وارد چرخها میكنند تا لاستیك به حالت ایده ال برسد.در تابستان بر عكس این عمل انجام میشود یعنی در اثر گرما حجم هوای داخل لاستیک ها زیاد می شود و اگر باد لاستیکها را کم نکنیم احتمال افزایش حجم زیاد دراثر گرمای ناشی از اصطکاک با زمین باعث ترکیدن لاستیک ها میشود.


16زیرا ابرهای باران زا از نظر قطرات آب به حالت اشباع ( پر شدگی) رسیده اند و این قطر عظیم ابر باعث میشود كه همه نور خورشید را جذب كرده و مانند یك جسم كدر مانع از عبور نور خورشید شود پس ابرها سیاه و تاریك دیده میشوند

17-در هنگام غروب نور خورشید به صورت مایل میتابد و بیشترین مسافت ممكنه را در جو زمین طی میكند در اثر عبور از جو زمین  اكثر طول موجها (رنگهای موجود در نور خورشید) جذب شده و فقط رنگ قرمز میتواند عبور كرده و به چشم ساكنان زمین برسد پس مردم خورشید را در هنگام غروب قرمز یا به رنگهای نزدیک به طیف قرمز یعنی نارنجی یا زرد تیره  میبینند

-18كافیست یخ را انقدر بمالید تا به شكل یك عدسی همگرا(محدب) مانند عدسی ذره بین در آید .حال كمی پوشال یا كاغذ خشك جمع كنید و انقدر عدسی یخی را جلوی نور خورشید جابجا كنید تا فقط یك نقطه نورانی(كانون عدسی) روی كاغذها یا پوشالها ایجاد شود كمی در این وضعیت صبر كنید میبینید كه كاغذها كم كم میسوزند و اتش فراهم میشودزیرا تمام نور و گرمای خورشید در همان نقطه جمع میشود وكاغذ را میسوزاند…..جواب این سئوال تو پست های قبلی بوده!!!!

19-برای كوبیدن میخ به دیوار نیاز به نیرو داریم این نیرو را از كجا می‌آوریم؟ با فشار دادن پا بر زمین و وارد كردن نیرو بر زمین، زمین بنابر قانون سوم نیوتن نیرویی به همان اندازه به ما وارد می كند این نیروست كه در كوبیدن میخ ما را كمك می كند. پس اگر تكیه گاهی نداشته باشیم، نیرویی برای كوبیدن میخ هم نداریم. فضانوردانی كه در سفینه‌های فضایی در حالت بی وزنی در فضا غوطه‌ور هستند، به همین دلیل است كه نمی‌توانند بر جایی میخ بكوبد و یا در روی زمین هنگامی كه تكیه‌گاه ما نرم است، در هنگام كوبیدن میخ با مشكل روبه رو می‌شویم.

20-پرنده ها با این کار مانع از انتقال گرمای بدنشون به زمین می شن یعنی به جای اینکه از دو نقطه انتقال گرما با بیرون داشته باشند از یه نقطه گرما به بیرون از بدن یعنی زمین منتقل میشه  میبینین که پرنده ها هم فیزیک بلدن!!!البته اگر عقل داشتن کفش می پوشیدن!!!!

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 90/10/04 و ساعت 18:57 |
آیا می توانید با یخ آتش روشن کنید؟

اگر می تونیددر همین پست در قسمت نظرات بنویسید .

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/09/09 و ساعت 20:11 |
حدس می زنید این وسیله چطور کار می کنه و اصلا چه کاری انجام می ده؟

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/08/28 و ساعت 14:30 |
مژده مژده بازهم یک مسابقه این دفعه از نوع فیزیکی ولی هنری!!!!!!!!!!!!!!! و با جایزه سکه طلا

مسابقه شوخی با فیزیک

از همه دوست داران فیزیک و بینندگان وبلاگ مخصوصا دانش آموزان عزیزم دعوت می کنم تا با مطالب و کارهای هنری خودشون در این مسابقه شرکت کنند.

 

هر نوع دست نوشته طنز مقاله شعر یا کاریکوتوری و...که موضوع آن شوخی با فیزیک باشد مجاز به شرکت در این مسابقه است.

آثار مربوط به شخص شرکت کننده بوده و کپی برداری نباشد و اینجانب اجازه استفاده از آن باذکر منبع را داشته باشم.

آثار حداکثر تا تاریخ ۳۰ آبان ۸۸ به آدرس ایمیل    kfph1372@yahoo.com ارسال گردد یا در مدرسه فرزانگان کرج به دفتر آموزش مدرسه  تحویل داده شود.

مشخصات و تلفن تماس شرکت کننده حتمادرج گردد .

از آثاررسیده نمایشگاهی برپا می گردد که تاریخ و مکان آن متعابقا اعلام می گردد.

به آثار برگزیده در دو بخش دانش آموزی و آزاد با رای هیئت داوران  سکه طلا جایزه داده می شود.

 

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/08/04 و ساعت 23:10 |
سئوال:

این سئوال جالب رو درسا از مدرسه فرزانگان برام گذاشته که دیدم بد نیست  جوابهای شما عزیزان به این سئوال  را ببینیم 

چرا وقتی یک سنگ را درون ظرف پر از آب می اندازیم به اندازه حجم سنگ آب از

ظرف بیرون می ریزد ولی وقتی ماهی را در آن می اندازیم آبی بیرون نمی ریزد؟

 

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/04/11 و ساعت 12:58 |
دانش آموزان عزیز:

 نهال میرزایی. سمانه زارعیان.مهشاد ساریخانی و سارا گل محمدی

       موفقیت شما عزیزان را در المپیاد علمی  مرحله استانی تبریک می گویم .

                                              

+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/03/18 و ساعت 10:16 |
همه چیز در مورد صاعقه و رعد و برق
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط کتایون فراهانی در 88/03/05 و ساعت 19:1 |